Pojďme si společně přiblížit důvody, proč jsou Beskydy naším oblíbeným místem.
V Prima Partě máme Beskydy rádi a v minulosti jsme již prochodili okolí Visalají včetně výstupu na Lysou horu (1323 m) a oblast Súkenické poblíž hranic se Slovenskem – Bumbálkou. Stále nás (nejen) svými přírodními krásami přitahují. Zaostříme dnes na několik typických atraktivit a možná zjistíte, že i pro vás skrývají nějaká ta přitažlivá místa.
Beskydy najdeme na severovýchodní Moravě v oblasti Valašsko. Jsou to zalesněné kopce většinou s oblými vrcholy. Chráněná krajinná oblast Beskydy je největší chráněnou krajinnou oblastí v České republice. Vyhlášena byla v roce 1973 (významný to rok) a důvodem byla ochrana pralesovitých lesů se vzácnými karpatskými rostlinami i živočichy.
Výchozími místy pro Moravskoslezské Beskydy jsou města Rožnov pod Radhoštěm, Frenštát pod Radhoštěm, Frýdlant nad Ostravicí, Morávka a Jablunkov, případně se lze do hor dostat ze slovenských Javorníků a Kysuce.
A právě Rožnov pod Radhoštěm nám při minulých návštěvách nabídl mnoho zajímavého. Až sem zavítáte, nevynechejte:
A co že je ten frgál? Valašský frgál je sladký koláč z kynutého těsta o průměru asi 30cm a hmotnosti 600–700g se žmolenkou. V minulosti se mu také říkalo vdolek, pecák nebo lopaťák. Dříve se pekly také slané druhy frgálů s náplní z kysaného zelí nebo řepy. Ty už se ale v současnosti téměř nevyskytují. Dnes jsou náplně frgálů takřka výhradně sladké. Mezi nejpopulárnějí patří makový, tvarohový, povidlový a hruškový frgál. Narazit můžete i na méně obvyklé náplně jako například jahodové a meruňkové frgály. Pro frgál je typické, že na jeden koláč se používá jen jeden druh náplně. Je-li na koláči kombinace náplní, není to frgál.
Strapačky jsou vlastně halušky se zelím. Je to typické slovenské jídlo, které si často můžete dát i v Beskydech. Vaří se tak, že oddělujete kousky řidšího těsta z brambor a mouky a házíte je do vroucí vody. Typické jsou bryndzové halušky.
Žinčice byla druhou léčebnou součástí místního lázeňského života a je to ohřívaná ovčí syrovátka (něco jako kefír), zpracovávaná v horských salaších v okolí Rožnova. Tou první bylo a je je zdejší ovzduší. V 19.století se lázeňští hosté procházeli po parku s lázeňským pohárem, naplněným čerstvou sladkou žinčicí, a zhluboka dýchali vlhký ranní vzduch prosycený pryskyřicemi. Přijížděli sem z celé střední Evropy, ale zejména z tehdejšího Rakouska-Uherska.
V 19.století sem přijížděli a léčili se procházkami a žinčicou. A my s Prima Partou budeme chodit na procházky, pokud bude sníh i na běžky, a možná se někdy trochu léčit… Tatranským čajem. To je kombinace čaje, výluhu z bylinek a silné lihoviny – lék slovenských horalů.
Beskydy aktuálně v nabídce nemáme, ale doporučujeme Javorníky, které jsou hned vedle.